PARKE ÜZERİNE LAMİNAT PARKE DÖŞENEBİLİR Mİ?
PARKE ÜZERİNE LAMİNAT PARKE DÖŞENEBİLİR Mİ?

Laminat parkeler, seramik, ahşap veya cilalı beton gibi malzemelerin gerçekçi yüzeylerini simüle eden çok sayıda katmanla birlikte bir zemin şeklidir.

Bu zemin formunun en önemli teknik özelliği yapısıdır: Her katman, hassas ahşap liflerden ve aşırı kaliteli melamin reçinesinden yapılmış bir "HDF çekirdek" (Yüksek Yoğunluklu Elyaf) üst panelinin etrafındaki sentetik veya ahşap bazlı maddelerden yapılmıştır.

Laminat parkelerin faydaları nelerdir?

Temizlik ve bakım. Bu zemin formunun cilalanması veya cilalanması gerekmez ve temizlemek için sadece ıslatılmış bir bez veya aşındırıcı olmayan bir ürün istiyoruz.

Direnç. Laminat parkeler lekelere, kimyasal maddelere ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır.

Ayrıca aşınmaya ve yıpranmaya karşı inanılmaz bir dirence sahiptirler ve sürekli güneş ışığına maruz kaldıklarında bile uzun süre bozulmadan kalabilirler.

Kurulum. Laminat parkenin montajı kolaydır ve bir evin zeminini hızlı bir şekilde değiştirme veya yenileme fırsatı verir.

Laminat parkeler granit, cilalı beton, mermer ve tabii ki parke üzerine döşenebilir.

Ancak, laminat parkeleri parke üzerine döşemek için belli gereksinimler karşılanmalıdır.

Her şeyden önce, tüm parkelerin zemine yapıştırıldığını veya yeni zemine temel görevi görmesi için yüzer şekilde serildiğini teyit etmeliyiz.
Ayrıca parke düz, temiz ve kuru olmalıdır.
Laminat parkeler ve yüzer parke, doğası gereği, sıcaklıkta beklenmedik değişiklikler olduğunda veya nem koşulları değiştiğinde çatlayabilir veya büyüyebilir. Bu nedenle laminat parke üzerine parke döşeme yapılırken yeterli genleşme derzlerinin tutulması önemlidir.

Kesin bir yalıtım sağlamak ve kalıcı hasara neden olan su birikintilerinden uzak durmak için, kurulum sırasında iki döşemenin kusursuz bir şekilde eşleşmesi çok önemli olabilir.

Bu nedenle, laminat parke döşemenin en önemli ipuçlarından biri, levhaların yerleşmesine yardımcı olmak için iki madde arasına yalıtım yerleştirmektir.

Özetle, eğer parkenin durumu iyiyse, uygulanabilir genleşme farkları ve bu hareketler için ayrılan alan da göz önünde bulundurularak, fazla bir problem yaşamadan üzerine bir laminat döşeyebiliriz.

Ancak parke kötü durumdaysa, yeni bir zemin döşemeden önce parkeyi kaldırmak iyi bir seçimdir.