MALZEME
MALZEME

PARKE VE AHŞAP TÜRLERİ: GENEL BAKIŞ

 

Her ağaç benzersizdir. Parke tasarımı ve rengi ağacın özelliklerini ve kişiliğini yansıtır.

İnsanlar, yüzyıllardır ahşabı tanıyor ve seviyorlar, çünkü canlı, nefes alan; rengi,

yapısı, rahat ve yüzeyiyle ayırt edici olan doğal bir malzemedir. Her zaman benzersiz olmasının yanında, ahşap hiç kuşkusuz doğal bir malzemedir. Doğru şekilde kullanıldığında, doğal görünümlerinde yer alan hareler ve budaklar onu inanılmaz derecede çekici hale getirir ve her eve sıcak bir ortam sağlar.

Meşe: Dayanıklı ve Kolay İşlenir

Meşe, Avrupa ormalarında önem verilen bir ağaçtır ve ahşap sektörü için vazgeçilmezdir. En öne çıkan türleri, yaygın olarak Avrupa meşesi olarak adlandırılan meşe türüdür.


Görünüm


Meşenin özü, gri-sarı-kahverengi arasında değişen, onu çevreleyen ağacın özünden farklı bir renktir. Meşe, parke olarak çok çeşitli kullanımlara sahiptir ve çeşitli şekillerde üretilebilir. Örneğin, doğal meşeden üretilen, tütsülenmiş meşe parke, ithal koyu tropikal ağaçların yerine sürdürülebilir bir alternatiftir.

Meşe Hakkında Bilmedikleriniz:

Meşe geleneksel olarak cesaret ve güç ve dayanıklılığın yanı sıra sürekliliği temsil etmiştir. Meşenin erdemliliği temsil ettiği de söylenir. Eski toplumlarda meşe aynı zamanda adaleti ve
yaşama sevincini tasvir eder.

Amerikan Ceviz Ağaci: Zarif ve Dekoratif

Nesiller boyunca, en yaygın ahşap çeşitlerinden biri cevizdir. Florida, Teksas, Nebraska, Kansas, Kanada'da birçok eyalet ve Avrupa'nın bazı kesimleri doğu Amerika'daki siyah ceviz ağaçlarının çoğunluğuna ev sahipliği yapıyorlar.

Görünüm

Ceviz ağaçları 40 metreye kadar uzar ve üç metreye kadar gövde çapına kadar büyürler, çoğunlukla budaksızdırlar. Ceviz ağacı, soluk sarıdan kahverengiye doğru uzanır.


Uygulama: Parke ve Mobilyalar

En seçkin ve asil ahşap türlerinden biri olan doğu Amerika siyah ceviz ağacı,

mobilya ve parke yapmak için idealdir.

Iroko Ağacı:

Dış mekan mobiyalarında, zorlu doğa koşullarına dayanabildiği için tercih edilen Afrika kökenli bir ağaçtır. Teak ağacı ile benzer özellikleri taşıyan İroko, yağmur ormanlarında yetişir. Yüksekliği 130 metreyi bulan bu ağaçlar, çok hızlı büydükleri için; sürdürülebilir üretim imkanı sağlarlar.

Renk:

Oksijen ile temas ettikten sonra sarıdan kahverengi tonlara doğru değişim gösteren bu ağaçlar; diğer ağaçlara kıyasla daha çık tonlara sahip olduğundan damarları ile daha şık bir görünüm sağlar.

İroko: Dayanıklı, Sert ve Yoğun

İrokolar dayanıklı, sert ve yoğun yapıları sebebiyle nesilden nesile aktarılabilecek mobilyaların vazgeçilmezidir. Zor koşullara ve hastalıklara direnç gösterir. Kolay kurur, şekil bozulması yaşamaz.