EVİNİZE İSKANDİNAV STİLİ EKLEMEK İÇİN İPUÇLARI
EVİNİZE İSKANDİNAV STİLİ EKLEMEK İÇİN İPUÇLARI

İskandinav tarzı evler, nötr ve sınırsız çizgileri, doğal aydınlatmanın bolluğu ve duvarlarda, döşemelerde, mobilyalarda ve aksesuarlarda hafif tonlarda öne çıkıyor.
Genel olarak bakıldığında bu tarz bir dekorasyon, her oda sıcaklığı ve işlevselliği aynı bölümlerde taşıdığı için kişilik ve ayrıcalık yaysa da sade olarak tanımlanabilir.

İskandinav tarzı dekorasyonun kökenleri

İskandinav tarzı, yoğun iklim koşullarının uzun ömürlü olan ve sıcaklığı iletebilen aşırı kaliteli mobilyaların kullanılmasını gerektirdiği Kuzey Avrupa ülkelerinde (İsveç, Norveç ve Danimarka) on dokuzuncu yüzyılda ortaya çıkmıştır.

Çoğu durumda, parçalar oldukça basittir ve bu bölgelerdeki geniş orman uzantıları nedeniyle elde edilmesi kolay hale gelen bir termal malzeme olan sert ağaçtan yapılmıştır.

Evinizi İskandinav tarzında dekore etmek için unsurlar ve düşünceler

Zarif ve benzersiz bir alternatif olarak sunulan İskandinav tarzı dekorasyon, birçok insanı kendine çekiyor.

Bunun nedeni kısmen, bu tarzı benimsemenin ne dekoratif ne de işlevsel olan unsurlardan kaçınmayı içermesidir.

İskandinav dekorasyonu, minimalizm yelpazesi içinde çerçevelendiği için ekstra uygun görünebilir.
İskandinav tarzı dekorasyonun bir diğer özelliği de aydınlatmadır. Ekstra parlaklık elde etmek için duvarlar beyaza boyanmıştır, böylece ışığı çoğaltacaktır.

Ahşap döşeme ve mobilya

Ahşap, mekanları aşırı yüklemeden doğa, sıcaklık ve konforla özdeşleştirdiğimiz rustik ve geleneksel bir görünüm getiriyor.

Doğal konsept

Ahşap en ünlü malzemedir, ancak tek malzeme değildir: taş aynı zamanda mekanlarınıza tamamen kişisel bir dokunuş sağlayabilir.

Evinize İskandinav endüstriyel tarzı sağlamanın bir yolu, duvarların bir kısmını açık tuğlada bırakmaktır.

Basit mobilyalar

İskandinav tarzı mobilyalar genellikle alçak, sade ve düz çizgilidir.

Bitkiler

Bitkiler her alana tazelik ve enerji verir. Bu nedenle İskandinav tarzı dekorasyon, hem yatak odalarında hem de mutfak veya banyolarda motiflere ve bitki kullanımına öncelik vermektedir.

Metalik Elemanlar

Endüstriyel İskandinav stilinin temel özelliklerinden biri, lambalar gibi metalik detayları kullanmasıdır. Evinizi İskandinav tarzında dekore etmeniz gerektiğinde, aydınlatmaya yardımcı olması için tavana veya duvarlara açıkta kalan borular yerleştirmek başka bir seçenektir.